Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 273 komentarze

Projekty

Mufinek Sposypkom - Przedstawiciele banku Anglii zapytali Franklina, skąd się bierze wzrost dobrobytu kolonii. Franklin odrzekł: - To proste. W koloniach wydajemy własny pieniądz. "Kolonialny Skrypt". Wydajemy go w proporcji do potrzeb handlu i przemysłu...

Miazga Szkoły Austriackiej zrobiona przez Izę.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Polsce istnieje nowa nauka ekonomii pod egidą fundacji "Jesteśmy zmianą". Sens nazwy zawarty jest w tym, że ludzie z tej fundacji zmieniają starą chorą ekonomię.

Zastanawiam się ilu z przeciętnych Polaków wie, że taka fundacja istnieje i prowadzi szeroko zakrojoną edukację, oraz nowe projekty funkcjonowania pieniądza.
Izabela Litwin jest aktywnie działającą prelegentką, która w prosty i przystępny sposób omawia nową ekonomię. Niesamowicie wspaniale zdruzgotała teorię szkoły austriackiej i współczesne teorie o potrzebie budowania pieniądza opartego na złocie. Użyła świetnego argumentu. Po prostu jak chcesz opierać pieniądz o złoto, opieraj go sobie sam. Przecież możesz złoto kupować, gromadzić, a potem wydawać.
A w moim projekcie SPONT jest dokładnie tak samo zrobione. Złoto i srebro stanowi rozproszony rezerwuar bogactwa gromadzony u ludzi, a nie w bankach. Służyć ma głównie do tazauryzacji. Szczególnie też jako jeden ze sposobów gromadzenia na emeryturę.

Parytet złota.  https://www.youtube.com/watch?v=TO_aTQBZARQ

Fundacja jesteśmy zmianą organizuje np. roczne studia podyplomowe w zakresie nowej ekonomii, którymi nie ma się co nawet chwalić, jeśli zamierza się pracować w korporacji. Ale efektem grupy osób, które ukończyły pierwszy rocznik tych studiów, jest projekt pieniądza równoległego.

Pieniądz równoległy  https://www.youtube.com/watch?v=JUhtOslzpgw

Uważam to za bardzo ciekawy pomysł. Zespół projektowy oprócz stworzenia zasad działania i emisji pieniądza równoległego, stworzył też pakiet ustaw prawnych. To gotowy projekt możliwy do wdrożenia dla każdego rządu. Zrobiony jednak z myślą na potrzeby Polski.

Skrótowo ująć to można za system dwupieniężny, gdzie pieniądz równoległy nie jest wymienialny z drugim pieniądzem systemowym. Oczywiście niewymienialny w ujęciu prawnym. Żeby być faktycznie niewymienialnym, obydwa pieniądze musiałby być pieniędzmi w wersji tylko elektronicznej. Przy istnieniu choćby jednego pieniądza w formie fizycznej, nie sposób byłoby zapobiec wymianie pieniędzy między ludźmi, przy użyciu gotówki. Zapis o niewymienialności jest więc jedynie picem prawnym, bo projektodawcom raczej zależy, aby istniała możliwość nieoficjalnej wymiany pieniędzy.
Celem projektu jest ożywienie gospodarki przez doprowadzenie brakującego w obiegu pieniądza, który jest limitowany przez rząd światowy z braku suwerenności banku centralnego.
Taki projekt wywoła rozwój przedsiębiorstw opartych w zasadzie o rodzime towary surowcowe i rodzime firmy, gdzie wypłaty będą realizowane w równoległym pieniądzu. Wywoła to rozrost placówek handlowych, gdzie płaciłoby się kartą bankomatową z krajowym równoległym pieniądzem. Nie sposób uniknąć zjawiska, że zaistnieje potrzeba wymiany pieniądza oficjalnego z równoległym i na to zapewnie liczą projektanci. Np. złoto i srebro może stać się towarowym pieniądzem pośrednim na taki użytek.
Ideą projektu jest również to, że równoległym pieniądzem będą też płacone podatki.
W Polsce zainicjowany jest również projekt lokalnego pieniądza o nazwie Dobry, który jest podobnie wprowadzonym drugim pieniądzem o ścisłej relacji kursowej 1:1, ale nie umożliwia płacenia nim podatku. Dlatego tak, ponieważ obecne ustawy prawne nie pozwalały na przeforsowanie równouprawnienia nowego pieniądza, względem pieniądza podstawowego. Z kolei na stanowienie o zmianach prawnych w systemie pieniężnym, brak wiedzy i woli, wśród ludzi rządu i sejmu.

Mufinek

KOMENTARZE

 • @Autor
  Poczekajmy, aż pani Izabela Litwin zrozumie, że bank centralny emituje pieniądz TAKŻE w zamian za obligacje rządowe lub inne papiery wartościowe które uzna za odpowiednie.
  Poczekajmy także aż uświadomi sobie pewne porównanie - w systemie waluty złotej "rządzić" będzie kraj posiadający ogromne zapasy złota, obecnie zaś do tego "rządzenia" wystarczą zasoby papieru i farby. Który zasób jest łatwiej odnowić?
  Poczekajmy na uświadomienie, że żaden przechowywany pieniądz się nie mnoży. By uzyskać odsetki trzeba każdy pieniądz komuś pożyczyć, czyli oddać komuś innemu w zamian jedynie za obietnicę zwrotu.
  Także twierdzenie o jakiejkolwiek "miazdze" jest zdecydowanie przedwczesne!

  Warto także zwrócić uwagę na tę groźbę utraty suwerenności. Tak, ta grożba jest prawdziwa i ona właśnie jest celem wprowadzenia waluty opartej na złocie - zakończyć suwerenność rządu od własnych obywateli, zapewnianą przez drukarki i przymus zabierania za te zadrukowane papierki efektów pracy własnych obywateli.
  Sprawić by rząd był zależny od obywateli posiadających złoto. To by spowodowało, że na rząd mieli by wpływ ci ludzie, którzy wytwarzają coś potrzebnego i wartościowego dla innych, a nie obiboki i grandziarze gotowi zawsze głosować za tym, by zabrać własność innym ludziom.
 • @programista 19:29:53
  Czy znasz inne zalety szkoły austriackiej oprócz decentralizacji emisji pieniędzy, która chroni system przed objęciem go w posiadanie przez wąskoklanową grupę? Praktyka wykazała, że mózgowo-poleceniowe sterowanie systemem przez takie grupy, nie sprawdza się. Konkurencja na wolnym rynku bankowości w ramach uczciwości przechowywania złota ma być w tym systemie zaletą. Ale to tylko jedna zaleta w systemie. Innych zalet brak.
 • @Mufinek Sposypkom 00:38:03
  Szkoła austriacka, jako propagatorka wolnego rynku, skupia się nie na problemie "posiadania kontroli nad systemem" ale na kwestii trwałości tej kontroli. Kontrolę nad systemem obejmuje bowiem ten, kto będzie posiadał duże zasoby złota, ale ponieważ złota nie da się wytworzyć bezkosztowo, to każdy błąd sterowania systemem będzie powodował stopniową utratę posiadanego złota i utratę posiadanej kontroli. Także jeżeli grupa źle steruje system to traci możliwość sterowania.
  Wolny rynek dając bowiem swobodę w sferze gospodarczej, ogromnie usztywnia sferę stanowienia prawa - bo sfera ta nie dotyczy już jakiejkolwiek redystrybucji ani wpływania na gospodarkę.
 • ,,Jesteśmy zmianą"
  Czyli - jak zmieniać, to zmieniać!

  Wykłady pani Izabeli jak najbardziej. - mądre, przystępne i bardzo potrzebne.

  Natomiast fundacja to już zupełnie inna para kaloszy. Jakiś czas temu chcieli wprowadzić trzynastomiesięczny kalendarz, ale się chyba rozmyślili, a może ten projekt zostawili na później. Nikt Polakom kasy nie posypie, aby ich dokształcić nie dążąc przy tym do osiągnięcia korzyści dla siebie. Ekonomiści powinni o tym wiedzieć najlepiej. Nie wnikam jakich i dla kogo.
  http://lotna.neon24.pl/post/114528,nie-chce-powtorki-z-historii

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej